Navigation
Home Page

NURSTEED Community Primary School

‘Through kindness, teamwork and determination we thrive.’

Governors

The responsibility for the strategic management of the school is shared between the head teacher and the school governors.

 

Governing Bodies have a range of duties and powers including:

  • Helping to establish, with the head teacher, the aims and policies of the school

  • Advising on spending the school budget
  • Ensuring that the National Curriculum and Religious Education are provided
  • Selecting the head teacher
  • Appointing, promoting, supporting and disciplining staff
  • Providing outside advice, acting as a link between the local community and school.

The Governing Body has a general responsibility for strategic management of the school. It is not expected to take detailed decisions about the day to day running of the school – that is the function of the head teacher and other staff. The Governing Body is a group: individual members have no power, except when the whole Governing Body has delegated a specific power to an individual. The Governing Body meets at least twice a term.

Organisation

Chair of Governors: Mr Andrew Geddes

Clerk: Mrs Dawn Farmer

The quorum to hold meetings and for all business is 6.

 

Teaching and Learning Committee

Chair:  Mr Peter Corbett

 

Resources Committee

Chair: TBC

 

Members of the Governing Body

The following governors served in the school year 2020-2021:

 

Mrs Christine Corbett

Appointed: 22/01/2020

Term of office: 21/01/24

Appointment: Local Authority

 

Mr Peter Corbett

Appointed: 21/01/21

Term of office: 22/01/25

Appointment: Co-opted

 

Mrs Josephine French

Appointed: 02/10/17

Term of office: 01/10/21

Appointment: Parent

 

Mr Andrew Geddes

Appointed: 26/01/15

Term of office: 20/01/23

Appointment: Co-opted

 

Miss Kirsty-May Cleverly

Appointed: 11/11/2020

Term of office: 11/11/24

Appointment: Staff

 

Mrs Kay Vousden

Appointed: 01/09/2019

Term of office: N/A

Appointment: Staff (headteacher)

 

Mr James Smith

Appointed: 17/03/2020

Term of office: 16/03/2024

Appointment: Co-opted

 

 

Interests

A register of business and pecuniary interests is completed at all governors' meetings.

No such interests have been declared.

Attendance

The table below records the attendance record of governors in the last school year.

Governors Attendance Register 2019/20                  
                         
Name Resources FGB T&L FGB Resources FGB Resources T&L Resources FGB T&L FGB
  16/09/2019 16/09/2019 12/11/2019 12/11/2019 22/01/2020 22/01/2020

06/04/2020

27/04/2020 04/05/2020 11/05/2020 09/07/2020 13/07/2020
Mrs Kay Vousden P P P P P P P P P P P P
Mr John Parker P P * P P P P * P P * P
Mr Andrew Geddes N N * N P P P * P P * P
Mr Oliver Howells * P - - - - - - - - - -
Miss Jasmine Kennedy * P P P * P * P * P P P
Mr Peter Corbett * P P P * P * P * P P P
Mr Chris Robson P P * P P P P * P P * A
Mrs Josie French * P P P * P * P * A P P
Mr Matthew Fry P P * P P P P * P P * P
Mr Lee Rowlatt * * * * * P P * P P * A
Mr Andrew Grant * * * * * A * P * P P P
Mrs Christine Corbett * * * * * P * P * P P P
Mr James Smith * * * * * * * P * P P P
Mrs Amanda McPhee P P P P P P P P P P P P
                         
Quorate Total 3 5 3 6 3 6 3 3 3 6 3 5
Total Attended 4 8 3 7 5 10 6 7 6 12 7 10
                         
P = PRESENT                        
* = NOT APPLICABLE                        
A = APOLOGIES                        
N = DID NOT ATTEND                        

Governors Attendance Register 2020 / 2021


Top